Költségek
A karácsony sokak számára jelent olyan anyagi megterhelést, amit utána hónapokig tart kiheverni és egyenesbe jönni. Ha azonban előre tervezünk, egyszerűbben megúszhatjuk a kérdés anyagi vonzatát. Lehetőleg már olyan hamar dolgozzuk ki a karácsonyi költségvetést, amennyire csak lehet, és ne csak a sokadunokatestvéreknek szánt apróságok árát kalkuláljuk bele, hanem az esetleges tengerentúli telefonhívások díját és a menü költségeit is. Gondoljuk át, mennyi pénzt tudunk félretenni az ünnepek időszakára – ha előirányzunk bizonyos havi összeget, megkíméljük magunkat attól, hogy decemberben kelljen a végsőkig kiköltekeznünk magunkat.
Ajándékok
Ha még a fentiek fényében is túl nagy anyagi megterhelést jelentene az ajándékozás, több megoldással is megpróbálkozhatunk. Javasoljuk a családnak, hogy csak a gyerekek kapjanak ajándékot, vagy rendezzünk klasszikus kalapból húzós ajándékozást, mint annak idején az iskolában vagy a céges karácsonyokon is szokás. Ha pedig senki sem vevő ezekre az ötletekre, kénytelenek leszünk kiszámolni, mennyi pénzt tudunk szánni fejenként az ajándékokra. Talán illúzióromboló, de éppen ennyire szükséges is.
Vásárlás
A felmérések szerint a karácsonyi ajándékvásárlási hadjáratot az emberek legalább 60-70 százaléka tiszta szívéből utálja, és éppen ezért a végsőkig halogatja is. Ez persze csak azt eredményezi, hogy a bevásárlóközpontokban, boltokban, vásárokban még elviselhetetlenebb állapotokon szörnyülködhetünk. Gyorsabbá és kevéssé idegőrlővé varázsolhatjuk ezeket a kalandtúrákat, ha előre összeírjuk, pontosan mit akarunk vásárolni. Ha azt várjuk, hogy derült égből villámcsapásként ér majd minket a sugallat, biztosra vehetjük, hogy értékes órák tömkelegét vesztegetjük majd el a kirakatokat bámulva vagy céltalanul ténferegve a boltok polcai között. Ha tehetjük, már november végén kezdjünk el vásárolgatni, de legkésőbb december közepéig tudjuk le az ajándékvétel nagy részét. Emellett az internet is remek megfejtés – sok cég némi extra pénzért be is csomagolja a kiválasztott ajándékot.