A testi panaszok mellett, megjelennek a lelki panaszok is, hogy fokozzák a szenvedést, gyötörjék a beteget, elvonva családjától, munkájától. Attól függően, hogy a fejfájás a szervezet megbetegedésének egyik tünete, megkülönböztetünk másodlagos vagy tüneti fejfájásokat, illetve, ha a fejfájás hátterében a fejfájáson kívül egyéb betegség nem található, elsődleges vagy önálló fejfájás betegségeket. A fejfájások diagnózisának az egyik legfontosabb kérdése e két csoport megkülönböztetése. Míg az önálló fejfájások a jellegzetes klinikai lefolyás alapján már diagnosztizálhatók, műszeres vizsgálatra ritkán kerül sor, addig a másodlagos fejfájásoknál, az alapbetegség megállapítása elengedhetetlen. A fejfájásnál a szenvedô mindig a legsúlyosabb betegségekre gondol: agydaganat, agyi keringészavar, nagyon ritkán jut eszébe, hogy talán a rendszertelen étkezés, a reggeli elhagyása a bűnös. Jelentős statisztikák mintegy 19%-ra becsülik az éhezést, a szinte folyamatos, divatos fogyókúrát a fejfájás előidézésében. De sorolhatnánk tovább. Lehet az ok a rendszertelen alvás, öngyötrő életmód, dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás is.
Ha a fejfájás jelentkezik, mindenképpen orvosi vizsgálat javasolt. Célszerű, ha a fejfájós beteg felkészül azokra a kérdésekre, amelyek az orvost segítik a helyes diagnózis felállításában. Így: mely életkorban jelentkezett először a fejfájás, a családban hasonló lefolyású, vagy más jellegű fejfájás elôfordul(t)-e? A fejfájás jelentkezésének ideje: napközben, munka után, éjszaka? A fejfájás idôtartama: néhány óra, nap, folyamatosan hosszabb ideig? A fájdalom helye: egyoldali, kétoldali, egy fejfájás alatt van-e oldalváltás, fejfájás alatti terjedése, gyakorisága? A fejfájások közti szünet, fejfájás hirtelen lép-e fel, maximális erősséggel indul, vagy órák alatt alakul ki? Fájdalmat fokozó, illetve enyhítô tényezők, a fejfájás jellege: görcsös, feszítő, tompa fájdalom? Kapcsolata más panaszokkal: fény, hang, szag kerülése, hányinger? Egyéb megbetegedés, gyógyszerszedés? Havi fejfájós napok száma, ezek csoportokban, vagy elkülönülve jelentkeznek? A pontos diagnózishoz, gyógykezeléshez közelebb visz a fejfájás napló vezetése, amelybôl kiderül a fejfájás gyakorisága, erőssége, az elfogyasztott fájdalomcsillapítók mennyisége.
Az orvos miután megvizsgálja a beteget, a panaszok és a klinikai tünetek alapján nagy biztonsággal képes eldönteni, hogy elsődleges, vagy másodlagos, tehát tüneti fejfájásról van-e szó. Ezt követően meghatározza a teendőket: további vizsgálatot végeztet-e, szakvizsgálatot kér-e, vagy elkezdi a gyógykezelést.