Cseppfertőzéssel terjednek leginkább, de az ujjainkra kerülő fertőző váladékkal a száj, és az egyéb nyálkahártyákon keresztül bejuthatnak a szervezetünkbe, és betegséget okoznak. Ezek lehetnek egyszerűek, úgynevezett banális náthák, de súlyosabb lefolyású, komoly megbetegedéseket is okozhatnak, gyakori szövődményes következménnyel.
Meghűlés
A meghűlés, vagy nátha igen gyakori megbetegedés évente három-nyolc alkalommal is előfordulhat. Jellegzetes tünetei az orrfolyás, torokfájás, köhögés, fejfájás, és kísérheti hőemelkedés, láz is. Az egyszerű meghűlés magától gyógyul néhány nap alatt, de a gyógyulást tüneti kezeléssel – orrcsepp, orrtisztítás, lázcsillapítás, megfelelő folyadék bevitele, és lehetőleg ágynyugalom – meggyorsíthatjuk. Ha nem vesszük komolyan a meghűlést, akkor gyakran szövődmények alakulnak ki, amelyek a betegséget elhúzódóvá teszik, a bakteriális felülfertőzés pedig antibiotikus kezelést is szükségessé tesz. A szövődmények között leggyakrabban az arcüreg gyulladással, és a középfülgyulladással találkozunk.
Szövődmények
Az orrmelléküreg gyulladás: nehezített orrlégzéssel, gennyes orrváladékozással, arc és homloktáji fájdalommal, lázzal, éjszakai ingerlő köhögéssel jár. A betegséget egyéb szövődmény kialakulásának lehetősége miatt mindig nagyon komolyan kell venni. Az antibiotikum mellett az orrspray, az orr tisztítás, a váladék oldódása, a száraz meleg, és a pihenés nagyon fontos. A kamillás, vagy egyéb forró gőzök inhalálása a betegség során kifejezetten ellenjavallt. A betegség hat-hét napnál is hosszabb gyógykezelést igényelhet.
A középfülgyulladás is sok kellemetlenséget, fájdalmat okoz a beteg számára. Erős, lüktető fülfájás, éjszakai nyugtalanság, a magas láz mindig gyors segítséget igénylő állapot. Minden ilyen panasz esetén javasolt a fül-orr-gégész rendelő felkeresése. Ilyen esetekben gyakran szükségessé válik a dobhártya metszésével a felgyülemlett gennyes váladék kiürülésének elősegítése. Ne várjunk arra, hogy a gyermek dobhártyája magától repedjen meg, de ha már ez bekövetkezett, a fül-orr-gégészeti ellátás nélkülözhetetlen.
A gégehurut
Vírusos légúti fertőzés a gégehurut. Halmozottan az őszi-téli időszakban fordul elő, és általában enyhe lefolyású. Főként a hat hónapos és a három év közötti gyermekek betegsége. Leginkább az éjszakai, hajnali órákban jelentkezik. Rekedtség, ugatásszerű kongó köhögés, belégzési nehezítettség kísérheti súlyosabb esetekben. A beteg nyugtalansága ezeket a tüneteket fokozhatja. Ez a betegség leggyakrabban komoly ijedtséget okoz mind a beteg, mind a szülő számára ugyanakkor nagy figyelemmel kezelendő, főleg a betegség első 48 órájában. Mindig mutassuk meg a babát orvosunknak, hisz a tünetek más betegség tüneteivel is egyezhetnek, és nagyon fontos az elkülönítendő betegségek kizárása. Lényeges a betegség lefolyásának követése, mert a súlyos, speciális intézeti ellátást kívánó állapot kialakulása reális veszélyt jelent.
Néhány jó tanács
Ha rekedten ébred a gyermekünk, a következőket javasoljuk: a nehezített légzéssel, rekedten ébredő gyermeket megfelelően felöltöztetve nyitott ablakhoz, vagy szabad levegőre vigyük. A kinti hűvösebb, páradúsabb levegő hatására javul a gyermek légzése, de ez átmeneti. A letapadt váladék oldására adjunk nyákoldót. Csökkenthető a nyálkahártya duzzanata, és így javítható a gyermek állapota, ha kalcium-pezsgőtablettát itatunk vele. Fontos a sok – lehetőleg langyos – folyadék itatása. A jó orrlégzés biztosítja a megfelelő hőmérsékletű és páratartalmú levegő bejutását, ezért használjunk orrcseppet.
A nyár vitaminjaival feltöltődve, testileg és lelkileg megerősödve nézhetünk az ősz és tél betegségei elé. Ha mindezek mellett megfelelően öltözködünk, sportolunk és táplálkozunk, valamint figyelünk a higiénés szabályok betartására, nagy esélyünk van arra, hogy sikeresen kivédjük a légúti kórokozók támadásait.