A szakemberek hatalmas mintát vettek alapul vizsgálódásukhoz: összesen 46,3 millió, 1995 és 2006 között a 37. és a 41. hét között érkezett csecsemő születési adatait kutatták át. Habár összességében az újszülöttek halandóságának aránya a fejlett világban szerencsére igen alacsony, a kutatás alapján készült tanulmány megállapítja: miközben a 40. hétre született babák esetében ezerből ketten vesztik életüket, a 37. hétre születetteknél ez az arány már megduplázódik, vagyis négy csecsemő hal meg közülük a születését követő egy éven belül. A kutatók nem vizsgálták külön a szülés módját, vagyis hogy a babák császármetszéssel vagy természetes úton jöttek-e világra, és ugyanígy azt sem, mi volt idő előtti érkezésük oka. Az adatok minden emberi rassz esetében hasonlóak voltak, de a fekete bőrű kisbabák esetében mérték a legkiugróbb arányokat e szomorú téren. Mint a kutatás egyik vezetője fogalmaz, ebben az etnikai körben elfogadhatatlanul magas százalékokat tapasztaltak ezen a téren, ám az okokat egyelőre nem ismerik pontosan.
A kutatást végző orvosok az eredmények tükrében óva intik a várandós asszonyokat attól, hogy idő előtt rá akarják venni orvosukat a szülésre. Ugyanígy nem javasolja a tanulmány a szülészeknek sem, hogy bármilyen apró változás okán vagy netán csak kényelmi okokból előbb megindítsák a szülést. „Nem létezik olyan nő, aki jól érzi magát a terhesség utolsó négy hetében, mert ekkor már minden kényelmetlen. Ennek ellenére nem tesz jót, ha mesterségesen siettetjük a baba érkezését”, fogalmazott az egyik professzor.
Habár hivatalosan általában a 37. hét előtt érkező babákat szokás koraszülötteknek tekinteni, a tanulmány úgy összegzi a helyzetet, hogy a 40. hét előtt történő szülés semmilyen esetben sem tekinthető ideálisnak, amennyiben arra nem az anya vagy a baba életének, egészségének közvetlen megóvása érdekében kerül sor.