Szoptassunk-e, ha betegek vagyunk?
Állapotunktól függően a szoptatás akár használhat is a babának: a pici szervezete ellenállóbbá válhat, mivel az anyatej ellenanyagot termel a betegségekkel szemben. Az alábbiak általános tanácsok, feltétlenül beszéljünk a gyermekorvossal, vagy a nőgyógyásszal, ha betegségük komolyabb.
A következő esetekben megengedett a szoptatás.
- Megfázás, influenza, gyomorfájás. Ezek a betegségek az anyatejen át nem terjednek, és a szoptatás során a kisbaba megkapja a védelmet jelentő ellenanyagot. A szoptatással megelőzhetjük, hogy a mell túlzottan megteljen anyatejjel.
- Emlőgyulladás: a legjobb módszer az ilyen gyulladások kezelésére a folyamatos szoptatás és a fejés. A gyulladás nem hat az anyatejre.
- Mellbimbó-gyulladás: az ilyenkor széles körben alkalmazott antibiotikum krémek nem károsak a baba számára. Ajánlatos a krémet szoptatás után használni, és egészen a következő szoptatásig rajta hagyni. Szoptatás előtt a mellbimbót fertőtlenítsük, és használjunk bimbóvédőt.
Igyunk többet!
A bevitt folyadék mennyisége hatással van a magzatvíz mennyiségére, ugyanis a magzatot körülvevő folyadék állandóan változik. A normális mennyiség fél-két liter között van, és az egyensúly fenntartása a magzat egészségének fontos szempontja. Eddig még nem tisztázott az anya táplálkozásának alapvető szerepe a magzatvíz mennyiségében. A folyadék mennyiségének állandó változása betudható annak, hogy a magzat a vizet lenyeli, és ki is üríti. A folyadékbevitel hatásáról végzett felmérés során a kísérletben résztvevő negyven nő két liter, további negyven nő pedig csupán egy deciliter vizet ivott. Két óra múlva az első csoport résztvevőinél a magzatvíz menynyisége 16%-kal nőtt, míg a másik csoport esetében ez az arány csupán 8% volt. Mivel mindkét csoport tagjai bevallásuk szerint a felmérés előtti napon normális mennyiségű folyadékot fogyasztottak, a kísérlet alátámasztotta azt a feltételezést, hogy a napi folyadékbevitel igenis hatással van a magzatvíz mennyiségére.
Fűszerillatú baba
A kisbaba már az anyaméhben megtanulja az ízeket és az illatokat. A magzat ugyanis körülbelül 12 hetes korától kezdve magzatvizet nyel, amely izgatja az ízlelő és szagló receptorokat. Egy amerikai tanulmányban beszámoltak arról az esetről, amikor az újszülött kisbabának fűszerillata volt, mivel az anya szülés előtt fűszeres ételt fogyasztott. Mindez alátámasztja azt a feltételezést, hogy a magzatvíz közvetíti az étel illatanyagát.
Vajúdás gyógyszerek nélkül?
Az alábbiakban hasznos tanácsokat adunk azoknak a szülés előtt álló nőknek, akik gyógyszeres fájdalomcsillapítás nélkül szeretnének életet adni gyermeküknek.
- Mozogjunk! Az állás, a guggolás, az enyhe törzshajlítás vagy a séta elősegíti, hogy a kisbaba beálljon a szülésnek kedvező helyzetbe, és a fájdalom is enyhül.
- Lélegezzünk lassan és mélyeket! A mély lélegzetvétel megnyugtatja a testet, és fokozza a méhizomzat oxigénellátását, ezáltal hatékonyabban működik. A kismamatornán elsajátított légzésgyakorlatokat is kiválóan alkalmazhatjuk a gyakorlatban.
- A hát finom, hosszantartó simogatása sokat könnyít a szülő anya fájdalmán. Vigyázzunk azonban, hogy a masszírozás ne legyen túl erőteljes, mert az csak fokozza az izomfájdalmat.
- Vegyünk langyos fürdőt! A meleg és a súlytalanság érzése enyhíti a fájdalmat. Fontos, hogy ezt a módszert csak akkor alkalmazzuk, ha még a magzatvíz nem folyt el.
- Alkalmazzunk hideg-meleg borogatást! A hát alsó részére helyezett meleg, és a homlokra, halántékra vagy belső csuklóra tett hideg borogatás csökkenti a fájdalmat.
- Menjünk gyakran WC-re! A vizeletürítés csökkenti a húgyhólyag feszülését, s enyhíti a vajúdás alatti fájdalmat.