Amerikai kutatók az ébredés utáni hányinger és rosszullét lehetséges ellenszereit vizsgálva jutottak arra a megállapításra, habár a gyömbér tényleg áldásosan befolyásolja a különböző hasfájásokat, sok várandós nő esetében mégis hatástalan marad. A vizsgálatok keretében különböző anyagok hatását vették górcső alá a terhesség első húsz hetében járó hölgyeknél. Miközben a gyömbér tökéletes gyógyír a tengeribetegségre vagy a nehéz ételek elfogyasztása után érzett hascsikarásra, sőt, még a kemoterápia során jelentkező hányingert is csökkenti, a terhes nőknél csupán korlátozott és egyáltalán nem általános eredményeket sikerült általa elérni.
A reggeli rosszullétek ellen szintén gyakran javasolják a B6 vitamin szedését, jelen kutatás szerint azonban ettől sem szabad mindenkinek csodát várnia. Számos nőnél hatásosnak bizonyult, és csökkentette az émelygést, másoknál viszont egyáltalán nem javított a helyzeten, és nem múltak el tőle a reggeli hányingerrohamok. Még az akupunktúrás kezelések sem bizonyultak száz százalékosan megbízhatónak ebben a tekintetben. Az amerikai szakemberek így aztán azt javasolják a rosszullétekkel küszködő nőknek, hogy orvosukkal konzultálva próbálják ki, náluk melyik megoldás bizonyul működőképesnek, de feltétlen sikerben semmiképpen se reménykedjenek. Jó hír ugyanakkor, hogy sem a gyömbérnek, sem a B6 vitaminnak nincsenek káros mellékhatásai, vagyis egy kísérletet mindenképpen megér a dolog.
A terhesség első trimeszterében jellemző émelygés pontos háttere a mai napig nem tisztázott. A rosszullétek valószínűleg összefüggésben állnak a HCG hormon vérben mérhető szintjével, ez ugyanis ebben a szakaszban a legmagasabb. Más magyarázatok szerint a méh falába ágyazódó megtermékenyített petesejt olyan anyagokat bocsát a vérbe, amelyek a szervezetben idegen anyagként hatnak, így a test hányással próbál tőlük megszabadulni, amíg nem sikerül hozzájuk megfelelően adaptálódnia. Megint mások lelki okokat sejtenek a háttérben.
Annyi azonban bizonyos, hogy a rosszulléteket nem lehet elmulasztani, legfeljebb enyhíteni – de mint a fenti példa is mutatja, nagyban eltérő, kinél melyik módszer válik be.