„A fizikai inaktivitás fontos szerepet játszik többek között bizonyos rákos megbetegedések kialakulásában is” – mondta Dr. Ala Alwan, a WHO helyettes főigazgatója. „A fejlett országokban a mozgásszegény életmód a negyedik helyen szerepel a haláloki statisztikákban” – hangsúlyozta.
Az WHO adatai szerint a világ teljes népességének 31 %-a tesped, és nem kis részben ez áll annak a megdöbbentő számadatnak a hátterében, hogy 2008-ban a mellrák félmillió nő életét követelte, a vastagbélrák pedig több mint hatszázezer emberét.
A WHO új ajánlásai szerint hetente legkevesebb két és fél óra mérsékelt intenzitású aerob fizikai aktivitás szükséges ahhoz, hogy hatása protektív legyen; ezzel viszont nemcsak a rákos megbetegedések, hanem a cukorbetegségnek és a szív-és érrendszeri megbetegedések kialakulásának rizikóját is jelentősen csökkenthetjük.
A mozgásszegény életmód egyre több országban jelent az egész népességre nézve problémát. Professzor Chris Wild, az IARC igazgatója így nyilatkozott: "A fizikai inaktivitás problémája közegészségügyi szempontból is igen nagy jelentőségű; az életmódváltoztatás így nemcsak egyéni, hanem társadalmi szinten is kihívást jelent.”
A tüdő-, emlő-, gyomor-, máj-és vastagbélrák világszerte növekvő mértékben szedi áldozatait, és ez a tendencia az elkövetkező években bizonyosan változatlan marad. Mindaddig pedig, amíg a problémára nem születik társadalmi szintű megoldás, egyedül az egyének tehetnek valamit önnön védelmükben.
A WHO ajánlása elsőre talán rémisztő lehet annak, aki irtózik a sporttól. Azonban ha a 150 percet egy egész hétre elosztjuk, már nem is tűnik olyan soknak az ajánlásban meghatározott idő. Akinek pedig nincs kedve az elliptikus trénerhez, akár kiadós, tempós kutyasétáltatással is teljesítheti a napi penzumot.