Ők látástesztre bátorítják a települések lakosait, hogy kiszűrjék az előrehaladott megbetegedéseket. A beavatkozásoknak köszönhetően sokan nyerik vissza látásukkal együtt önbizalmukat és önállóságukat. Miután újra munkába állhatnak, teljes értékű életet élhetnek, és a társadalomba is könnyebben illeszkednek vissza.
Nyugaton a helyzet...
Azonban a szembetegségek nem válogatnak társadalmi helyzet szerint, nem csak a harmadik világot érintik. Mindenki, aki ezeket a sorokat problémamentesen el tudja olvasni, boldognak tekintheti magát, hiszen működnek a szemei. Nem kell ezt olyan egyértelműnek venni, hiszen Németországban 1,06 millió lakost tartanak nyilván látássérültként – írja a Német Szemorvosok Szövetsége. 164000 vak ember is van köztük, számukra az október hónap, és különösen október második csütörtöke, a Látás Világnapja különleges nap. A WHO ebben az időszakban a megvakulásra, szembetegségekre és gyógyulási esélyekre tereli a figyelmet.
Noha manapság az érzékszervek megbetegedései jó hatékonysági fokkal kezelhetők, a társadalom elöregedésével a szembetegségek megjelenésének aránya is egyre nő. A vakon élő németek 70%-a 60 év feletti, és egyértelműen kimutatható, hogy a szem gyengülésének egyértelmű vezető oka az AMD (időskori makuladegeneráció). Ez egy degeneratív szembetegség, amely a makulán – ismertebb nevén sárgafolton –, vagyis a szem éleslátásért felelős részén, a retina (ideghártya) közepén alakul ki. 50%-ban erre vezethető vissza a látás teljes elvesztése, mégis kevéssé ismert a rizikócsoport.
Annyi azonban bizonyos, hogy minél hamarabb felismerik és kezelik, annál sikeresebben gyógyítható a betegség. Ezért 40 év felett érdemes a genetikai rizikófaktorokkal terhelt, vagy keringési rendellenességekben szenvedő embereknek szemorvosnál megvizsgáltatni magukat. Természetesen az egészséges életmód is fontos szerepet játszik a megelőzésben: aki lemond a cigarettáról és alkoholról lemond, rendszeresen sportol és szemkímélő monitorba beruház, sokat javít állapotán. Tudatosan kell óránként 2-3 perc pihenőt adni a szemnek: becsukni, pihenni, sétálni – így megőrizhetjük szemünk fényét idős korunkig.