Útipatika
2010.11.03. - Írta: dr. Radosits Károlyné, szakgyógyszerész
Ha már kész a nyári útiterv a gondos készülődéshez pár praktikus tanács sem árt. Milyen gyógyszereket vigyünk magunkkal? Az összeállításnál fontos szempont a család vagy a csoport életkora, száma, és az, hogy merre tartunk. Célszerű az úti patikát előre összeállítani, hogy a készülődés nagy izgalmában semmit ne felejtsünk itthon. Nem kell nagy csomagot összeválogatni, elegendő pár alapvetően fontos külső, illetve belső kezelésre szolgáló termék. Rendszeresen szedett gyógyszerek esetén, idősebbeknél érdemes kiszámolni a mennyiséget, ne külföldön érjen minket „meglepetés”. Erre leginkább alkalmas a heti gyógyszeradagoló.
Amire mindenkinek szüksége lehet
- Fájdalom és lázcsillapító: gondosan ügyeljünk arra, hogy más-más nevű gyógyszer sokszor azonos hatóanyagot tartalmaz. Túladagolás történhet, és kiadásainkat is növelhetjük.
- Hashajtó: a megváltozott étkezés és napirend okozhat kellemetlenséget. Erre enyhe típusú gyógynövényes (sennosid) tablettát, vagy helyileg ható kúpot ajánlok.
- Hányáscsillapító: sok ember közérzete rossz buszon, autón vagy repülőgépen történő utazás során. A tünetet meg lehet előzni, ha indulás előtt legalább 2-6 órával alkalmazzák ezeket a szereket.
- Hasmenést gátló készítmények: a megváltozott étrend, esetleg ivóvíz miatt sokszor felléphet ez a kellemetlen tünet. A folyadékpótláson túl bélfertőtlenítőket (Carbo activatus), illetve bélnyálkahártya izgalmat csökkentő szereket használjunk. Csecsemők és gyermekek esetében egy-két napos hasmenés komoly kiszáradást, só-vízháztartás felbomlást okozhat. Két napon túli panaszokkal orvoshoz kell fordulni!
- Allergia és viszketés elleni szerek: gyakran a túlzott napozástól (fényallergia), illetve a rovarok okozta csípés miatt a bőrön kiütések jelennek meg. Külsőleg hűsítő géleket, stifteket alkalmazzunk. Fontos, hogy ezekkel közvetlenül a napon ne tartózkodjunk! A napfény kiváltotta bőrreakciók gyakran hozhatók összefüggésbe fotoszenzibilizáló gyógyszerekkel pl. egyes vizelethajtók, gombaellenes szerek, antibiotikumok, fogamzásgátló tabletták, okozhatnak ilyen hatást. A napozás veszélyeire nem lehet elégszer figyelmeztetni. Bőrünk nem felejt! Gondoskodjunk gyermekeink és magunk bőrvédelméről magas faktorszámú, vízálló, tartós készítményről, megelőzve a bajt. Pollennaptárak segítségével megállapíthatjuk, hogy az adott időszakban mely növények virágoznak, így allergia ellenes tablettákkal, orrspray-vel felszerelkezve kivédhetjük azok kellemetlen hatásait.
- Meghűlésre és köhögésre ható készítmények: azonnal oldódó porok, pezsgőtabletták, tabletták segítenek a nátha első tüneteinél. Érdemes úgy választani ezekből, hogy a család minden tagjának megfeleljen, és megosztva, felezve, negyedelve használható legyen. Számos torokfertőtlenítő kapható különböző ízben, cukor, illetve cukormentes változatban.
- Külső sebellátásra alkalmas szerek, kötszerek: steril kötszer, tapasz, fertőtlenítő oldat, hámosító kenőcs. Vízparti nyaralásnál mindig legyen vízálló sebfólia, így az apróbb sebek sem akadályozhatják meg a zavartalan fürdőzést.
- Kullancs elleni védelem: tervezhetjük a pihenésünket hegyvidékre, erdőbe. Gondoljunk előre a családunk kullancs elleni védelmére. Első lépés az aktív immunizálás az út előtt legalább 4-8 héttel. Ha ez nem történt meg magas B-vitamin (Polybe) szedésével, külsőleg riasztó spray használatával kb. 4-6 órán át távol tarthatjuk az élősködőket. A bőrbe kapaszkodott rovart minél hamarabb távolítsuk el. Ne kenjünk rá olajos krémeket, benzint, mert a bőrünkben elpusztuló állatból könnyebben kerülnek vírusok keringésünkbe.
- Görcsoldó, emésztést elősegítő készítmények: ha túl keveset, ha túl sokat eszünk, szükségünk lehet ezekre a „felmentőkre”. Érdemes zsebben tartani ezekből, azonnali enyhülést hoznak.
- Ez a kis gyógyszercsomag majdnem minden esetre felkészül, segít a gyors és helyes cselekvésben. Ezeket saját gyógyszereivel egészítse ki! Indulhatunk! Jó utat kívánunk!