A "winter blues" –ként is nevezett SAD-ben a napsütéses órák számának csökkenésével, az időjárás hidegebbre fordulásával a hangulati élet nyomottá válik, az egyénre általában jellemző motivációs szint akár nagymértékben csökken, az aktivitás, teljesítmény sokszor jelentősen alulmarad a megszokotthoz képest.
A szezonális depresszióval küzdők a szokásosnál többet alszanak, ennek ellenére mégis kialvatlanok, egész nap fáradtnak, enerváltnak érzik magukat. A szexuális érdeklődés, a libidó is csökken, ellenben az étvágy az egekig szökhet. A SAD-rel küzdők akár egész nap esznek, így érthető, hogy hirtelen és nem ritkán jelentős mértékben meghíznak, ez pedig sokaknak plusz aggodalmakat hoz a már meglevők mellé – jó hír azonban, hogy a zavar elúltával a testúly legtöbbször nyárra ismét normalizálódik.
Egy, a szokásosnál melankolikusabb, lehangoltabb hangulatot hozó tél azonban még nem elegendő ahhoz, hogy az illetőnél a szakemberek szezonális depressziót diagnosztizáljanak. A hangsúly a tünetek ismétlődő jellegén van – vagyis akkor beszélhetünk SAD-ről, ha a fenti tünetekkel leírt állapot legalább két egymást követő év ugyanazon időszakában is fennáll, és ezen túl más pszichés tényezők, stresszorok ezzel együtt kizárhatóak.
A SAD jól reagál a speciális fényterápiára, illetve kezelésében hatásosak lehetnek a természetes növényi antidepresszánsok is, főképp az orbáncfű, amely tea, illetve tabletta formájában is beszerezhető a patikákban. Mielőtt azonban öngyógyításba kezdenénk, mindenképp érdemes szakemberrel konzultálni.