Ez a lista nem is próbálja meg összefoglalni az összes felmerülő ilyen betegséget, így közel sem teljes. Próbáltuk összeszedni a leggyakrabban előforduló betegségeket, amelyek egy része sajnos egyszerre, csoportosan is megjelenhet.
Depresszió
A depresszió a leggyakoribb mentális zavar és általábban gyakrabban érinti a nőket, mint a férfiakat. Nagyon jellemző az érdeklődés és az öröm elvesztése, szomorúság, a bűntudat vagy az alacsony önértékelés, alvási problémák, rendszertelen étkezés, a kimerültség és a koncentráció hiánya. A depresszió nem csak a „túl sok” vagy „túl kevés” agyi kémiai anyagoktól függ. Sokkal inkább olyan ráható erők vezethetnek a betegség kialakulásához, mint a genetika, az életesemények vagy az orvosi és egészségügyi problémák.
A depresszió tartós vagy ismétlődő állapotként jelentkezhet. Ezért súlyosan zavarhatja a személy munkaképességét a munkahelyen vagy az iskolában, valamint negatív hatással lehet a kapcsolatokra. A legsúlyosabb állapotban a depresszió öngyilkossági gondolatokhoz és akár cselekedetekhez is vezethet. A hatékony kezelésére bizonyos esetekben a kognitív viselkedési terápia, a pszichoterápia és az antidepresszáns gyógyszerek értékesek lehetnek.
Szorongás
Egyáltalán nem ritka, hogy a depresszióban szenvedő személynek szorongása is van. Ez pedig fordítva is igaz. Az Egyesült Államokban évente 40 millió felnőttet érint ez a betegség, vagyis az ottani lakosság 18,1%-áról elmondható, hogy szoronganak. A szorongásos rendellenességek számos tényezőből származhatnak, beleértve a genetikát, agykémiai folyamatokat és az életeseményeket. Szerencsére ez egy igen kezelhető betegség, mégis csak a szorongással élők 36,9%-a vesz róla tudomást és kezeli ténylegesen. A pszichoterápia és a gyógyszerek fontos szerepet játszanak a szorongás tüneteinek szabályozásában és kezelésében.
Bipoláris zavarok
Ez a betegség világszerte mintegy 60 millió embert érint. A mániás epizódok ingerlékeny hangulatot, hiperaktivitást, magas önbecsülés érzetet és az alvási vágy hiányát tartalmazhatják. A hipománia pedig a mánia kevésbé súlyos állapota. A depressziós epizódokat gyakran a szélsőséges szomorúság, a reménytelenség, a kis energia és az alvás hiánya jellemzi. Sajnos a bipoláris viselkedést kiváltó okok nem teljesen ismertek. A genetikai, neurokémiai és a környezeti tényezők együttesen szerepet játszhatnak a betegség előrehaladásában. Ezt pedig gyógyszeres kezeléssel és pszicho-szociális támogatással lehet kezelni.
Skizofrénia és egyéb pszichózisok
A pszichózisok, köztük a skizofrénia, olyan súlyos mentális betegségek, amelyek világszerte 23 millió embert érintenek. Ezekre pedig a gondolkodás, az érzékelés, az érzelmek, az önérzet és a viselkedés torzulása a jellemzőek. Azok, akik ilyen betegségben szenvednek, hallucinációkat és csalódásokat tapasztalhatnak a késő serdülőkorban vagy a korai felnőttkorban. Ez viszont megnehezíti az emberek számára, hogy dolgozzanak, tanuljanak vagy megfelelő szociális életet éljenek. Sokan pedig sajnos nem férnek hozzá megfelelő egészségügyi és szociális támogatáshoz a megbélyegzés és a hátrányos megkülönböztetés miatt. Pedig sokszor csak ezek segíthetnének a betegség kezelésében.
Demencia
A demencia általában krónikus vagy progresszív jellegű és a normális öregedésen túl a kognitív funkciók romlását vonja maga után. Ezen kívül a memória, a tájékozódás, a gondolkodás, a megértés és a számítás megromlásával jár együtt. A demenciát számos, az agyat érintő betegség okozza és jelenleg nincs gyógymód. Azonban léteznek palliatív kezelések, amik megkönnyítik az ebben szenvedő személy szenvedését és zavartságát.
A mentális betegségek kialakulása és kezelése globális kérdés, amely minden embert érint. Ráadásul ez a lista csak néhányat tartalmaz a leggyakrabban dokumentáltabb betegségek közül. Minden helyzet egyedülálló. Azonban szerencsére rendelkezésre állnak olyan kezelési lehetőségek, amelyek segítenek az adott személynek a javulásban vagy legalább az enyhítésben. A tünetek felismerése és azoknak a felismerésére fordított idő segít a legmegfelelőbb kezelés meghatározásában.
Forrás: www.talkspace.com