A férjem lépett be egy kiságyat tolva maga előtt. Lehajolt, kiemelte belőle a csöppséget és karomba tette.
Michaela apró kis madárteste szinte elveszett karjaimban. Csodálattal bámultam rá. Mélykék szemével érdeklődve nézett vissza rám. Olyan mély szeretetet éreztem, mint még soha azelőtt életemben. Abban a pillanatban a dolgok átértékelődtek számomra. Megváltozott a világ.
Michaela gyermekorvosi gyakornokként töltött utolsó évem során született. Sajnos nem engedhettem meg hogy gyesen maradjak, amikor kislányom hét hetes volt teljes állásban kellett visszamennem dolgozni. Az otthon töltött utolsó napokat végigsírtam. Akkor azt gondoltam, hogy az a szörnyű tény, hogy hosszú órákra elszakítanak gyermekemtől, anyaságom és orvosi munkám legszörnyűbb élménye lesz. Tévedtem.
Amikor a szülés után először léptem be a gyermektraumatológiára a megszokott nyüzsgés és zsivaj fogadott. Kisvártatva az ügyeletes medikus arra kért, kísérjem figyelemmel hogyan vesz vért egy kéthónapos kisbabától. Legyek mellette arra az esetre, ha szüksége lenne a segítségemre.
Követtem őt a vizsgálóba, s hallgattam miképpen magyarázza el a láthatóan izgatott fiatal édesanyának mire készül. Az anyuka lágyan ringatta babáját a karjában. Majd magához szorította, s nyugtatólag paskolta a kicsi hátát. Hirtelen ismerős érzés fogott el. Én is így szoktam tartani Michaela-t, lágyan, óvón, tele félelemmel.
Megfájdult a szívem. Ezelőtt még soha sem éreztem át ennyire kis betegeim édesanyjának aggodalmát. Orvosként a kis páciensre koncentráltam, a szülőkkel csak akkor váltottam néhány felszínes mondatot, ha ez óhatatlanul szükségessé vált, vagy éppen maradt erre idő, amíg a gyerek öltözött. Most megtudtam milyen is anyának lenni, s már sajnáltam, hogy eddig oly kevés figyelmet szenteltem a kis betegek szüleinek.
Eközben a medikus előkészítette a fecskendőt és az injekciós tűt, előkészületeket tett, hogy leszorítsa a baba karját. Mozdulatai kissé gyakorlatlanok, de határozottak voltak. Néztem, ahogyan kitapogatja a vénát, majd beleszúrja a tűt a pici karjába.
A csöppség felsikoltott, majd keserves sírásba kezdett. Elszorult a torkom, könnyek szöktek a szemembe. Ahogyan rápillantottam a kicsire, Michaela-t láttam magam előtt a helyében feküdni. A szívem zakatolt, és reszketni kezdtem. Még soha nem éreztem így.
A vérvételt követően gyorsan az orvosi szobába siettem. Bezártam magam mögött az ajtót, és belenéztem a tükörbe. Ugyanaz az arc tekintett vissza rám, mint kislányom születése előtt, mégis más ember. Borzalmasan éreztem magam.
Már Michaela születése előtt is nehezen viseltem a kicsik szenvedését, de akkor még többé-kevésbé sikerült érzéseimet függetlenítenem a munkámtól.
Csak a tudománynak éltem: a betegség kialakulása jobban izgatott, mint maga az előttem fekvő páciens. Persze a környezetem is erre indított. Amikor kollégáimmal a betegekről beszélgettünk, gyakran csak úgy emlegettük őket: az asztmás, a hörghurutos, az agyhártyagyulladásos. Megvitattuk a diagnózist, a javasolt gyógyszereket, s emellett másodlagossá vált a beteg, mint hús-vér, érző ember.
Mindig is tudtam, hogy az orvostudománynak csodálatos eredményei ellenére súlyos korlátai vannak. De most anyaként fütyültem a medicina csodáira, egyet tudtam biztosan. Nem biztosíthatom gyermekem egészségét és jólétét. Soha nem lesz ehhez elég erőm és tudásom. Ez borzasztó félelemmel töltött el.
Este, amikor hazaértem, Michaela-t a karomba zártam, és lágyan ringattam a hálószoba homályában. Ahogyan néztem ártatlan pici arcát, az az iszonyú érzés tört rám, hogy valaki megsebesítheti vagy elveheti tőlem. Gyűlöltem még a gondolatát is annak, hogy orvos vagyok, s így pontosan tudom, miféle alattomos betegségek leselkednek a gyerekre, s szembesültem is velük nap mint nap a kórházban.
Egy héttel azt követően, hogy a szülési szabadságom lejárt, éreztem, egy percig sem tudok tovább maradni a kórházban, s különösen nem azon a helyen, ahol a váróterem a legbetegebb gyermekekkel van tele.
Úgy döntöttem, hogy a háziorvosi pályát választom inkább, s így azt csinálhatom, amit a legjobban szeretek, a magam módján, a kapcsolatokat építve hozzájárulhatok ahhoz, hogy a gyermekek és családjuk egészségesek és boldogok legyenek. Azt ugyan nem tudom garantálni, hogy gyermekeik soha ne betegedjenek meg, azt viszont igen, hogy én mindent megteszek ez ellen.
(A fenti elbeszélés Claire McCarthy, bostoni gyermekorvos
Hogyan dobog az anyai szív? című könyvéből való.)