Legtöbben már kis hőemelkedésnél is számolatlanul szedik a lázcsillapítókat. Mind a két gyakorlat, a baj elhanyagolása és az öngyógyítás is nagyon káros.
A nemtörődömség azért baj, mert az egyszerű, de elhanyagolt megfázásból is kialakulhat arc-, vagy középfülgyulladás, a lábon kihordott influenza szövődménye pedig akár szívizomgyulladás is lehet. A betegség súlyosságát, a követendő terápiát orvosnak kell megítélni, hiszen az öngyógyszerezésnél a későbbiekben csökkenhet az antibiotikumok hatékonysága. Az indokolatlanul adott gyógyszer nem gyorsítja a gyógyulást, de számos mellékhatást okozhat.
Természetes, hogy ősszel gyakoribbak a megfázásos, lázas, hurutos betegségek. A csapadékos, nedves, hűvös idő, a hőmérséklet napszaki ingadozása kedvez a vírusok, baktériumok felső légúti nyálkahártyákon (orr, torok, légcső) történő megtelepedésének és emberről emberre terjedésének is. Ehhez a megtelepedéshez, terjedéshez saját magunk is hozzájárulunk, miután lassan alkalmazkodunk öltözködésben, életmódban a megváltozott időjáráshoz. Hetek kellenek, amíg a könnyű nyári ruházatról áttérünk az őszi viseletre, és a már fűtött helységekből ingben vagy blúzban gyakran „néhány percre kiugrunk” a 10–12°C-os utcára, udvarra. A dohányosok ilyenkor többet cigarettáznak mint nyáron, és ebből a csukott ablakok miatt több jut a passzív nem- dohányosoknak is. Mindezek a tényezők nagymértékben rontják a légutak nyálkahártyájának ellenálló-, védekezőképességét, lehetőséget adva a vírusok, baktériumok megtelepedésére, szaporodására.
Tudnunk kell azt is, hogy a légúti gyulladások vírusai ellen ma még nincs forgalomban biztosan hatékony gyógyszer, a baktériumok ellen pedig nagyon meg kell fontolni, melyik antibiotikumot rendeljük, milyen dózisban és mennyi ideig. Ennek eldöntése még az orvos számára sem mindig könnyű, de az öngyógyszerezésnél szinte biztos, hogy tévedni fogunk. Megfázás, nátha, de különösen torokfájás esetén szükséges egy gyors orvosi vizsgálat, amely eldönti a panaszok, a torokképletek alapján, indokolt-e antibiotikum adása.
Az esetek nagyobb részében elégséges a vitaminok szedése, a nyak-torok környék állandó, meleg hőmérsékletének biztosítása például kendővel, sállal, a fizikai munka kerülése, több pihenés, esetleg ágynyugalom. Mindez biztosítja a szervezet egyik fő védekező anyagának, az interferonnak a fokozott termelését.
Különösen szükséges orvosi vizsgálat 37°C feletti láz esetén. Ennek indoka, hogy a láz önmagában nem betegség, csak tünet, de sokféle betegségnek lehet a tünete. A megfázást kísérő láz jelentkezhet bakteriális torokgyulladás miatt, de lehet kezdődő tüdőgyulladás jele is. Ezt csak orvosi vizsgálattal lehet eldönteni, az orvosoknak kell a lázcsillapítás szükségességéről és a lázcsillapító típusáról dönteni.
A kedves olvasó lehet, hogy túlzottan aggályoskodónak tart, de valószínűleg nem ismeri a Reye-szindrómát: kisgyermekek influenza vírus okozta betegségében egy bizonyos lázcsillapító adása akár halálos szövődményt is okozhat. Ezentúl azt is tudnunk kell, hogy a láz bizonyos határig a szervezet védekező funkcióját is fokozza. Természetesen kisgyerekeknél a fokozott lázas görcskészség miatt, vagy más betegség esetén, például cukorbetegség, szívelégtelenség, nem megengedhető akár a magas, akár a tartós láz. Ezeknél a betegeknél jó előre tisztázandó, mi legyen a lázcsillapítás módja (gyógyszer vagy törzsborogatás), mert nem biztos, hogy a beteget jól ismerő háziorvos azonnal elérhető.
A vírus, baktérium okozta betegségekkel sajnos együtt kell élnünk, nincs lehetőségünk általános és biztos megelőzésre. A már sokszor és sokak által idézett egészséges életmóddal, az évszaknak megfelelő öltözködéssel mégis tehetünk azért, hogy ezek a kórokozók minél ritkább vendégek legyenek.
A betegségből történő gyógyulást elsősorban a szervezet védekezőképessége biztosítja, ehhez a gyógyszerek esetenként jelentős segítséget adnak. A gyógyszerterápiáról azonban célszerű az orvost megkérdezni, a döntést rábízni. A patikában vény nélkül kapható készítmények a kellemetlen tüneteket jótékonyan enyhíthetik.