A Crohn-betegség leggyakrabban a vastagbél és a vékonybél találkozásánál alakul ki, de nem ritkán a nyelőcsőre és a gyomorra is kiterjed. A betegségnek három fázisa van: a gyulladásos, a sipolyos és a szűkületes szakasz. A gyulladásos fázisban begyullad a bélnyálkahártya, majd a kór a hasüregi szervekre, a hashártyára is átterjed. Itt sipolyok, úgynevezett elsődleges, illetve másodlagos járatok alakulnak ki. A váladékozó, vérző elsődleges járatok elsősorban a végbél melleti bőrterületen jelennek meg, majd gyakran tályogot képezve bezárulnak. Mindez azonnali sebészeti beavatkozást igényel, és igen komoly szenvedéssel, magas lázzal járhat. A másodlagos járatok a belső hasüregi szerveknél alakulnak ki, ezek akár össze is nőhetnek a húgyhólyaggal vagy a petefészekkel, mialatt gyulladásos állapotuk sem szűnik. Az első, igen éles fájdalmak általában a hasi régió jobb oldalán jelentkeznek étkezések után pár órával. A betegség emellett puffadással, hasmenéssel és emellett állandó testsúlycsökkenéssel jár, amit a vékonybélre jellemző felszívódási zavarok okoznak. Mindemellett a beteg folyamatosan gyengének, formán kívülinek érzi magát, néha belázasodik.
A Crohn-betegség krónikus lefolyású, gyógyítani az orvostudomány mai állása szerint nem lehet, legfeljebb hosszabb-rövidebb tünetmentes periódusok biztosítására van lehetőség. Utóbbiak ideális esetben akár évekig is eltarthatnak, ám ezeket bizonyos időközönként néhány hónapos visszaesések váltják. Ezek során a beteg folyamatos orvosi felügyeletet igényel. A Crohn-betegség áldozatai rendkívül sok, gyakran tízes nagyságrendű műtéten esnek át életük során. A kór szerencsére viszonylag ritka, a felnőtt lakosság legfeljebb 0,5 százalékánál jellemző.
Mivel a betegség gyógyíthatatlan, amennyiben benne szenvedünk, túl sokat nem tehetünk ellene, bizonyos életmód-beli tényezőkkel azonban javíthatunk az állapotunkon, illetve meghosszabbíthatjuk a tünetmentes szakaszokat. Mindenképpen kerüljük az alkoholt és a tejtermékeket, de ezzel párhuzamosan is fogyasszunk sok fehérjét, például halat.