Jó hír, hogy csak átmeneti jelenségről van szó, és a serdülőkor végére általában az egész történet csupán egy rossz álom marad. Ami viszont kevésbé jó hír, hogy a pattanások elhanyagolása maradandó, akár súlyos bőrszépséghibákat eredményez.
Mit tehetsz?
- Kozmetikai bőrtisztítás – ez korántsem olyan, mint amikor Te magad otthon a tükör előtt próbálsz megszabadulni néhány, tényleg borzasztóra nőtt pattanástól. A kozmetikus „csodákra” képes: többek közt a kozmetikai hámlasztás és speciális gőzölés hatására a pattanások szinte megadják magukat, és „elmenekülnek” – a vízgőz megnyitja az eltömődött pórusokat, így a pattanások és aknék tartalmát a szakember már könnyedén eltávolíthatja. Havonta tisztíttatva bőröd állapota látványosan javulni fog. Azonban ha házilag látsz neki a bőrtisztításnak, bőven meglehet, csak rontasz majd arcod állapotán, mivel a baktériumfertőzés, ami a gennyesedés hátterében áll, továbbterjed – ezért a dolgot mindenképp érdemes szakemberre bízni.
- CINK-tartalmú étrend-kiegészítők fogyasztásával csökkentheted a meglévő pattanások számát, enyhítheted a gyulladást és fokozhatod a bőr regenerálódását.
- Otthon érdemes megpróbálnod a szaruréteg túltengésének (amely miatt a faggyúmirigyek tartalma nem tud kiürülni) ellensúlyozására gyógyszertárban kapható hámlasztó készítmények, szárító paszták, rázófolyadék használatát – miközben alszol, a bőröd pórusai átjárhatóbbá válnak, és már a reggeli mosakodás után látni fogod, hogy némileg „szebb lett” az összkép.
- Naponta többször is töröld át arcod cickafark, citromfű, csipkebogyó, boróka és rozmaring keverékéből készült langyos forrázattal átitatott puha vattával, amely hatására szintén csökken a gyulladás – ezt a főzetet mosakodáshoz is használhatod!.
- Mosakodás után gyógyszertárban kapható tonikkal töröld át bőröd reggel és este – azonban óvakodj az agresszív készítményektől, melyek pl. csípik az arcodat.
- Ne használj zsíros, olajos arckrémet, púdert vagy alapozót – ezekkel tovább rontasz a helyzeten.
- Ha mindez semmit sem segít, és pár kozmetikai kezelés illetve a rendszeres bőrápolás ellenére sem enyhülnek az aknés tünetek, akkor szóba jöhet gyógyszeres kezelés is – a bőrgyógyászok többféle, külsőleg illetve belsőleg ható gyógyszerrel képesek normalizálni a „faggyúmirigyek túlkapásait”...
- Az aknés gyulladás megszüntetésére léteznek más módok is, például fényterápiás illetve lézeres bőrkezelés, amelyek szintén igen hatékonyak lehetnek, és tartós eredményt biztosítanak.