Miért jó nőnek lenni?

- Írta: Dr. Illanitz Elemér

Miért jó nőnek lenni?

Vajon miért is jó Nőnek lenni? Nos, ezerféle válasz létezik ezen „költői” kérdésre többféle aspektusból közelítve. A humort segítségül hívva, egy könnyekben úszó nő jó eséllyel megúszhatja a gyorshajtást, ráadásul egy hétnél tovább is képes életben tartani egy szobanövényt. Ugyanakkor tény, hogy a lányok korábban érnek – nem csak testileg, de érzelmileg és értelmi képességeiket tekintve is –, miközben a rossznyelvek szerint egyes férfiak talán sosem nőnek fel… Líraibb oldaláról megragadva a témát, a nők töltik meg játékkal ezt a komoly világot, harmóniát teremtenek, életet adnak, s érzékenységük segítségével oldanak meg olyan helyzeteket, ahol a férfiak inkább hallgatnak az érzelmeikről. Ha pedig csak a legracionálisabb érvre fókuszálunk…

A nők napjainkban átlagosan nyolc évvel tovább élnek, mint a férfiak. Ennek egyik oka a havi ciklus, melynek köszönhetően a női szervezet kamaszkortól a változókor végéig hónapról-hónapra tisztul, felfrissül, s eközben stabilabb ásványianyag raktárral rendelkezik, mint a férfiaké.“ Ezzel az ajándékkal érdemes jól bánni, hiszen a rendszeres, és életkoronként aktuális orvosi kontrollokkal, terápiákkal a nők életének különböző korszakai egyformán kiegyensúlyozottan telhetnek. Akár a klimax ideje is kitolható, s tünetei enyhíthetőek” – fűzi hozzá Dr. Illanitz Elemér, a Dr. Rose Magánkórház szülész-nőgyógyász szakorvosa.“Annak eldöntését, hogy egy leánygyermek esetében mikor célszerű megejteni az első nőgyógyászati vizsgálatot, mindenképp az anyára bíznám – véli az orvos – Csak ő ismeri annyira a lányát, hogy megítélhesse, mikor jött el a szexuális felvilágosítás ideje, ahogy azt is, mikor kell gondoskodni a fogamzásgátlásról. Orvosilag problémátlan esetekben csak a szexuális aktivitás megkezdése után fontos szerephez jutnia a nőgyógyásznak. Innentől kezdve viszont talán még erősebb a “ bizalmi szerepe”, mint más területek szakorvosainak, hiszen óriási előny, ha figyelemmel kísérheti páciense különböző életszakaszait, ismeri ciklusa, anatómiája egyedi sajátosságait, mellette áll a várandóssága, szülése pillanatiban, s később biztonsággal átsegíti a változókor időszakán is.”Átlagosan tizenhat-tizennyolc éves koruktól a nők életében fontos szerephez jut a fogamzásgátlás. Húszas éveikben, mikor szexualitásuk legaktívabb periódusát élik, a fogamzásgátlás mellett igen fontos szerepet kap az esetleges fertőzések rendszeres szűrése. Harmincas éveik a családtervezésről szólnak, s az ezekkel kapcsolatos vizsgálatokról. Napjainkban a negyvenes nők életében a késői gyermekvállalás egyre dominánsabban jelenik meg. Az ötvenes években a nőgyógyász feladata a menopauza tüneteinek enyhítése, s páciense klimax utáni élettani változásokra való felkészítése volt.“A szexualitás megkezdése után azonban minden életkorban egyformán javasolt az évenkénti rákszűrés – figyelmeztet Dr. Illanitz – természetesen az ehhez kapcsolható vizsgálatok alkalmat adnak rá, hogy időben észrevegyük a petefészek bármilyen elváltozását.”

TUDTA- E?
Tévhit az, hogy a különböző nőgyógyászati fertőzések komolyan veszélyeztetnék már az egészen fiatal kislányokat is. Igen kicsi az esélye annak, hogy egy édesanyjával együtt pancsoló négy-hatéves kislány elkaphatja a mamában esetlegesen lappangó nőgyógyászati kórokat. Ezért aztán a HPV oltást is elegendő akkor beadatni a kamasznak, amikor valóban esélyessé válik, hogy szerepet kap életében a valódi szexualitás. Azt is fontos szem előtt tartani, hogy napjainkban az oltóanyagokat folyamatosan fejlesztik, egyre hatékonyabb változatok kerülnek piacra. Már csak ezért sem szükséges idejekorán gondoskodni a HPV oltásról, a szexuális aktivitás megkezdése előtt azonban mindenképp javasolt beadatni a védőoltást.


Szakértőink

dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta



Bezár