Milyen sebek vannak?
A seb azt jelenti, hogy a bőr megsérült, elpusztult és nem nyújt védelmet a baktériumokkal és más kórokozókkal szemben. Meghatározó, hogy milyen mélyek a sebek, hiszen minél mélyebb a seb annál több szövet pusztult el. Felszínes (pl. horzsolt) sebek esetén kevés vérzés látható. A mélyebb, pl. vágott sebek esetében erősebb a vérzés, mert nagyobb erek is károsodtak. Roncsolt sebek általában baleseteknél alakulnak ki. Sebek keletkezhetnek akkor is ha nem megfelelő a bőr vérellátása (pl. érszûkület, cukorbetegség, visszértágulatok).
Mi segíti a sebgyógyulást?
A sebek begyógyulnak akkor, ha jó a bőr vérellátása és a seb nem fertőződött. A sérülés következtében a szervezet olyan funkciókat mozgósít, melyek lehetővé teszik a gyógyulást. A seb körül olyan anyagok termelődnek, amelyek új sejtek létrehozását segítik, az újonnan képződött szövetek kitöltik a sebüreget, amit befed a képződött hám.
Mi akadályozza a sebgyógyulást?
A legfőbb akadály a fertőzés. Sebfertőzéskor ugyanis a baktériumok (Staphylococcus, Streptococcus) olyan mértékben elszaporodnak a sebüregben, hogy elpusztítják azokat a sejteket, amelyeknek az a feladatuk, hogy újratermeljék az elpusztult szöveteket. Úgy lehet elképzelni, hogy a szervezet harcot vív a baktériumokkal, amelyek mérgező anyagokat termelnek. Amennyiben nagyon nagy a gennykeltő baktériumok száma, a szervezet nem tudja azokat elpusztítani. A sárga, sûrû genny jelzi, hogy a baktériumok „győztek”, ilyen esetben a seb mélyül, és a gyógyulás elhúzódik.
Milyen veszéllyel járnak a sebek?
A fertőzés a sebüregből tovább terjed, és nemcsak a seb környezete válik fájdalmassá, a bőr élénkvörössé, gyulladttá, hanem a baktériumok a szövetek között tovább terjednek. A fertőzés terjedését hidegrázás, láz jelzi. A baktériumok a véráramba is bejuthatnak.
Milyen kezelés javasolt a felületes sebekre?
A kezelés legfontosabb célja, hogy a fertőzést megakadályozza. A pörköket és a váladékot bő vizes oldattal el kell távolítani. A hámhiányos sebes területre olyan ecsetelő vagy sebfedő szükséges, ami fertőtlenít, megakadályozza a további fertőzést, nincs mellékhatása, nem toxikus, nem okoz allergiát. A sebkezelés az utóbbi években sokat fejlődött és sok értékes sebkezelő anyag van forgalomban.
A Betadine® kenőcs (povidone jód) azért emelkedik ki a sebkezelő szerek sorából, mert hatékony és nincs olyan ismert mellékhatása, ami miatt nem alkalmazható. A Betadine® vékony rétegben alkalmazva előnyösen befolyásolja a sebgyógyulást.
Házipatika-sebkezelés
A Betadine® kenőcs recept nélkül kapható és a sebek kialakulásakor azonnal alkalmazva megakadályozza a sebfertőződést. Hosszú ideig ne alkalmazza olyan beteg, akinek pajzsmirigy betegsége van. Abban az esetben, ha a sebfertőzés lázzal, bőrgyulladással jár orvoshoz kell fordulni!