Sebkezelés

2011.08.28. - Írta: dr. Daróczy Judit, bõrgyógyász

Címkék: bőr seb vérzés
Sebkezelés

Az egészséges, ép bőr védelmet nyújt a fertőzések ellen. Ez azt jelenti, hogy abban az esetben, ha a bőr felszínén a faggyúmirigyek és verejtékmirigyek által biztosított ún. sav-zsír köpeny ép, akkor a baktériumok, gombák nem hatolnak be a bőrbe, és nem okoznak fertőzéseket.

Mi­lyen se­bek van­nak?

A seb azt jelenti, hogy a bőr megsérült, elpusztult és nem nyújt védelmet a baktériumokkal és más kórokozókkal szemben. Meghatározó, hogy milyen mélyek a sebek, hiszen minél mélyebb a seb annál több szövet pusztult el. Felszínes (pl. horzsolt) sebek esetén kevés vérzés látható. A mélyebb, pl. vágott sebek esetében erősebb a vérzés, mert nagyobb erek is károsodtak. Roncsolt sebek általában baleseteknél alakulnak ki. Sebek keletkezhetnek akkor is ha nem megfelelő a bőr vérellátása (pl. érszûkület, cukorbetegség, visszértágulatok).

Mi se­gí­ti a seb­gyógy­ulást?

A sebek begyógyulnak akkor, ha jó a bőr vérellátása és a seb nem fertőződött. A sérülés következtében a szervezet olyan funkciókat mozgósít, melyek lehetővé teszik a gyógyulást. A seb körül olyan anyagok termelődnek, amelyek új sejtek létrehozását segítik, az újonnan képződött szövetek kitöltik a sebüreget, amit befed a képződött hám.

Mi aka­dá­lyoz­za a seb­gyógy­ulást?

A legfőbb akadály a fertőzés. Sebfertőzéskor ugyanis a baktériumok (Staphylococcus, Streptococcus) olyan mértékben elszaporodnak a sebüregben, hogy elpusztítják azokat a sejteket, amelyeknek az a feladatuk, hogy újratermeljék az elpusztult szöveteket. Úgy lehet elképzelni, hogy a szervezet harcot vív a baktériumokkal, amelyek mérgező anyagokat termelnek. Amennyiben nagyon nagy a gennykeltő baktériumok száma, a szervezet nem tudja azokat elpusztítani. A sárga, sûrû genny jelzi, hogy a baktériumok „győztek”, ilyen esetben a seb mélyül, és a gyógyulás elhúzódik.

Mi­lyen ve­szél­­lyel jár­nak a se­bek?

A fertőzés a sebüregből tovább terjed, és nemcsak a seb környezete válik fájdalmassá, a bőr élénkvörössé, gyulladttá, hanem a baktériumok a szövetek között tovább terjednek. A fertőzés terjedését hidegrázás, láz jelzi. A baktériumok a véráramba is bejuthatnak.

Mi­lyen ke­ze­lés ja­va­solt a fe­lü­le­tes se­bek­re?

A kezelés legfontosabb célja, hogy a fertőzést megakadályozza. A pörköket és a váladékot bő vizes oldattal el kell távolítani. A hámhiányos sebes területre olyan ecsetelő vagy sebfedő szükséges, ami fertőtlenít, megakadályozza a további fertőzést, nincs mellékhatása, nem toxikus, nem okoz allergiát. A sebkezelés az utóbbi években sokat fejlődött és sok értékes sebkezelő anyag van forgalomban.
A Betadine® kenőcs (povidone jód) azért emelkedik ki a sebkezelő szerek sorából, mert hatékony és nincs olyan ismert mellékhatása, ami miatt nem alkalmazható. A Betadine® vékony rétegben alkalmazva előnyösen befolyásolja a sebgyógyulást.

Há­zi­pa­ti­ka-seb­ke­ze­lés

A Betadine® kenőcs recept nélkül kapható és a sebek kialakulásakor azonnal alkalmazva megakadályozza a sebfertőződést. Hosszú ideig ne alkalmazza olyan beteg, akinek pajzsmirigy betegsége van. Abban az esetben, ha a sebfertőzés lázzal, bőrgyulladással jár orvoshoz kell fordulni! 


Szakértőink

dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos



Bezár