Az öt leggyakoribb mentális betegség

Sajnos folyamatosan nő a mentális betegségekkel küzdő személyek száma. Azonban nagyon sok tünet nem ismert vagy nem párosítható egy betegséggel sem. Viszont ezek a betegségek nagyon gyakran együtt járnak fizikai tünetekkel és kihatnak a kedélyállapotra is. Szerencsére azonban sok tünetet már felismertek és megértették, miért és hogyan alakulnak ki. Az alábbiakban betekintést nyerhet a leggyakoribb mentális betegségekbe.

Amit a vizelettartási zavarról tudni kell

A vizelettartási zavar (inkontinencia) esetén a húgyhólyag záróizma meggyengül vagy rugalmatlanná válik, így a vizeletszivárgás önkéntelenül történik. A vizelettartási zavar gyakori betegség.

Zenével az Altzheimer ellen

Már évek óta ismert tény, hogy a zene segíthet az Alzheimer-kór és a demencia tüneteinek enyhítésében.

Időskori elbutuláshoz is vezethet a halláskárosodás

Amerikai kutatók bebizonyították, amit a szakemberek eddig is gyanítottak: a kezeletlen halláskárosodás a kor előrehaladtával nagy mértékben hozzájárulhat az időskori elbutuláshoz. Minél nagyobb fokban romlik valakinek a hallása, az illető annál nagyobb eséllyel szenved majd időskori demenciától, beleértve ebbe annak legismertebb fajtáját, az Alzheimer-kórt is. A két dolog összefüggésének felismerése új utakat nyithat meg a demencia elleni küzdelemben, ami...

Agyban dől el

A neurológia tudományában nagy érdeklődésre számot tartó tudományos eredményekről számolt be nemrég a University of Edinburgh kutatócsoportja – adja hírül a BBC Health. Egy nemrégiben azonosított speciális fehérje a szakemberek szerint kulcsfontosságúnak tűnik egyrészt mint az idegrostokat védő speciális anyag, másrészt ugyanennek a fehérjének a tudósok fontos szerepet tulajdonítanak az idegrostok között zajló kommunikáció terén is.

A testedzés az agyat is fejleszti

A Pittsburghi Egyetem kutatói vizsgálataik során úgy találták, hogy az intenzív testedzés nemcsak az izomzatban, hanem az agyban is strukturális változásokat idéz elő. Kísérleteikben rendszeresen aerobikozó egyéneknél vizsgálták a hippocampust, amely többek közt az emlékezetért és a térbeli tájékozódásért is felelős agyterület, és úgy találták, hogy annak mérete növekszik a rendszeres testedzés hatására.

Szakértőink

dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus



Bezár